Zateplenie fasád

Zateplenie prináša stavbám 30 až 50% úspory energetických nákladov, nižší prevádzkový výkon vykurovacej sústavy, nižšie náklady na zhotovenie klimatizácie či predĺženie životnosti fasády a stavieb. Svoj význam má aj z technického ako aj hygienického hľadiska. Podporuje tepelnú pohodu, znižuje riziko spojené často so vznikom plesní, húb rias, a znamená aj estetický a architektonický prínos. Všetky tieto výhody však zateplenie prináša len v prípade, ak sa realizovalo správne a boli použité kvalitné materiály. Avšak hlavným dôvodom na zatepľovanie budov je úspora nákladov na bývanie, predovšetkým náklady na vykurovanie.

 

Dôvodov, prečo uskutočniť zateplenie fasády, či už u panelového domu, bytového domu alebo pri novostavbách je veľa. K hlavným patria najmä:

 • zníženie energetických nárokov na vykurovanie objektov
 • zlepšenie tepelno-technických vlastností obvodových stien
 • zvýšenie ochrany nosných konštrukcií objektu
 • zníženie nepriaznivého zaťaženia životného prostred
 • zlepšenie mikroklímy v miestnostiach zateplených objektov
 • odstránenie výskytu plesní na obvodových stenách
 • zlepšenie estetického vzhľadu objektu
 • zníženie spotreby energie na vykurovanie v rozsahu cca 50%
 • zníženie výkonu tepelného zdroja
 • citeľné zvýšená tepelná pohoda v obydliach aj v letnom období
 • zníženie potreby palív a tým zníženie znečistenia ovzdušia
 • lepšie fungovanie vykurovacieho zariadenia vystaveného menšej 
 • záťaži
 • úplné vylúčenie tepelných mostov v miestach nosníkov, stropov, atď.
 • značne zmiernenie tepelného prestupu 

Kontaktný systém zateplenia

Ide o tradičný spôsob, pomocou ktorého možno vytvoriť súvislé zateplenie bez vzniku tepelných mostov. Výhodou tohto systému je bezpochyby cena, keďže je menej nákladný ako odvetraná forma. Ďalšou výhodou kontaktného zateplenia je variabilita riešenia povrchovej úpravy – na výber máte rôzne druhy finálnych omietok s rôznou štruktúrou a farebnosťou.

Vonkajšie zateplenie fasády

Vonkajšie zateplenie fasády budovy kontaktným systémom patrí k najčastejším spôsobom zateplenia. Tento systém je celistvý po celej ploche fasády, vďaka čomu dochádza k eliminácii tepelných mostov a zároveň ochrane objektu pred teplotnými výkyvmi vnútorného prostredia – v zime nedochádza k premŕzaniu konštrukcie, v lete sa naopak neprehrieva. Systém súčasne umožňuje zachovať tepelno-akumulačné schopnosti muriva, čo výrazne prispieva k zaisteniu tepelnej pohody. Ako tepelná izolácia sa používajú dosky z tvrdenej minerálnej vlny alebo penový polystyrén.

K primárnym funkciám fasády patrí aj ochrana pred všetkými vonkajšími vplyvmi (vlhkosťou, dažďom, slnečným žiarením, vetrom atd.), zabránenie vniknutiu vody do objektu a distribúcie vlhkosti z objektu.

V súčasnosti napredujú technológie neustále vpred, preto sa fasádne systémy realizujú stále z lepších materiálov, ktoré spĺňajú vyššie a vyššie technologické nároky stavbárov i užívateľov. Aby sa dosiahla vysoká kvalita, spolupracujeme výhradne s dodávateľmi materiálov od renomovaných výrobcov, a preto môžeme vždy poradiť najvhodnejší typ materiálu.

Referencie od klientov

"S firmou Dowina stav, ​s.r.o. mám dlhodobé skúsenosti od roku 2006. 

Mne i mojej rodine realizovali viacero čiastočných i komplexných rekonštrukcií bytov a údržby rodinného domu.

Opakované zákazky z našej strany dostatočne dokazujú, že som bol s ich prístupom plneniu zmlúv, prácou a jej  výsledkami skutočne spokojný.

Samozrejme sa občas vyskytli operatívne problémy, ale ich riešenie vždy prebehlo ústretovo a konštruktívne.

Veľmi oceňujem aj odborné rady a návrhy, ktoré mi pomáhali vylepšiť  pôvodné parciálne zámery a prispeli ku kvalitnejšej  realizácii diela pri efektívnych nákladoch. Aj následne, pri menších prácach na údržbe bytov, mi vyšli v ústrety.

Môžem preto opodstatnene odporúčať firmu Dowina stav, s.r.o. každému, kto hľadá zodpovednú a kvalitnú prácu."

a korektnú spoluprácu pri realizáciu diela.

-- Karol Melocík

- "Pan Koza nam pomohol s dokoncenim nasho 2i bytu, ktory sme kupili ako holobyt. Ocenujem jeho pristup a pomoc uz v uvodnej faze, ked sme potrebovali poradit pri vybere stavebnych materialov, ako aj pri samotnej realizacii. Vzdy platilo na com sme sa dohodli a kvalita prace bola na vysokej urovni. Spolocnost Dowinastav urcite odporucam."

 

- "Sme veľmi spokojní s kvalitou vašej práce. oceňujeme, že pracujete s novými technológiami, vždy viete dobre a odborne poradiť."