Sanácie balkónov, lodžií a terás

Sanačné práce na balkónoch, lodžiách, terasách sú bežnou súčasťou obnovy bytového domu. Poškodenia sú často súčasne viditeľné na ich vrchnej i spodnej časti. Vznikli dlhoročným pôsobením vonkajších atmosférických vplyvov. Voda zatekajúca do nedostatočne krytých častí železobetónovej konštrukcie balkóna pôsobí na konštrukciu degradačne a je hlavnou príčinou korodovania oceľovej výstuže. Vplyvom mrazu v zimnom období môže súčasne prichádzať k postupnému oddeľovaniu betónových častí až po oceľovú výstuž.

Voda a vlhkosť majú nepriaznivý vplyv aj na vrchnú časť balkóna s inštalovanou keramickou dlažbou. Ak sa voda alebo vlhkosť dostanú do podkladových vrstiev prostredníctvom drobných trhlín, ktoré vznikli, napríklad v škárach, pri pôsobení mínusových teplôt v zimnom období to bude mať za následok oddeľovanie keramickej dlažby od podkladu.

Na kvalitu železobetónovej konštrukcie balkóna nepriaznivo pôsobia aj fyzikálne a mechanické vplyvy. Balkón je počas svojej životnosti vystavený rôznym deformáciám (tepelná, dynamická, zmrašťovanie atď.). Tie pôsobia nielen na samotnú konštrukciu, ale aj na ďalšie materiály, ktoré sú súčasťou systémovej skladby, akými sú, napr. potery, dlažba a pod. Niektoré deformácie sa prejavia okamžite, iné sa objavia až postupom času. Z vyššie uvedených dôvodov je preto nevyhnutné zhotovovať na balkónoch a terasách konštrukčné škáry, kontrolné (zmrašťovacie) škáry a medziľahlé dilatačné (deliace) škáry.

Typickou chybou pri realizácii balkónov v pôvodnej výstavbe panelových domoch bola aplikácia hydroizolácie v podobe bitúmenovej lepenky medzi poter a železobetónovú konštrukciu a nedostatočne zvládnutý detail medzi horizontálnou časťou balkóna fasády. Dnes odborníci odporúčajú lepiť dlažbu priamo na hydroizolačnú vrstvu. Ide o zásadný rozdiel v porovnaní s pôvodnými zastaranými riešeniami. Tento spôsob však zaručuje priamu ochranu cementového poteru, zamedzenie tvorby výkvetov na škárach, poréznych dlažbách a ochranu pred poškodeniami vplyvom zmrazovacích cyklov.

Sanácia železobetónovej konštrukcie balkóna

V rámci kompletných sanácií balkónov sa uvažuje najčastejšie s opravou balkónových čiel a nosnej, spodnej časti železobetónovej balkónovej konštrukcie. Všeobecne, poškodený balkón vykazuje viditeľne degradované časti betónov, odkrytú oceľovú výstuž, prípadne nedostatočné krytie oceľovej výstuže. Sanačný zásah v takomto prípade predpokladá mechanické odstránenie poškodeného betónu až na zdravú konštrukciu a obnaženie oceľovej výstuže tak, aby bola zbavená hrdze až na biely kov.


Zdroj: http://www.mapei.com/sk-sk/focus-on.asp?IDNews=4186

Referencie od klientov

"S firmou Dowina stav, ​s.r.o. mám dlhodobé skúsenosti od roku 2006. 

Mne i mojej rodine realizovali viacero čiastočných i komplexných rekonštrukcií bytov a údržby rodinného domu.

Opakované zákazky z našej strany dostatočne dokazujú, že som bol s ich prístupom plneniu zmlúv, prácou a jej  výsledkami skutočne spokojný.

Samozrejme sa občas vyskytli operatívne problémy, ale ich riešenie vždy prebehlo ústretovo a konštruktívne.

Veľmi oceňujem aj odborné rady a návrhy, ktoré mi pomáhali vylepšiť  pôvodné parciálne zámery a prispeli ku kvalitnejšej  realizácii diela pri efektívnych nákladoch. Aj následne, pri menších prácach na údržbe bytov, mi vyšli v ústrety.

Môžem preto opodstatnene odporúčať firmu Dowina stav, s.r.o. každému, kto hľadá zodpovednú a kvalitnú prácu."

a korektnú spoluprácu pri realizáciu diela.

-- Karol Melocík

- "Pan Koza nam pomohol s dokoncenim nasho 2i bytu, ktory sme kupili ako holobyt. Ocenujem jeho pristup a pomoc uz v uvodnej faze, ked sme potrebovali poradit pri vybere stavebnych materialov, ako aj pri samotnej realizacii. Vzdy platilo na com sme sa dohodli a kvalita prace bola na vysokej urovni. Spolocnost Dowinastav urcite odporucam."

 

- "Sme veľmi spokojní s kvalitou vašej práce. oceňujeme, že pracujete s novými technológiami, vždy viete dobre a odborne poradiť."