Sanačné práce na balkónoch, lodžiách, terasách sú bežnou súčasťou obnovy bytového domu. Poškodenia sú často súčasne viditeľné na ich vrchnej i spodnej časti. Vznikli dlhoročným pôsobením vonkajších atmosférických vplyvov. Voda zatekajúca do nedostatočne krytých častí železobetónovej konštrukcie balkóna pôsobí na konštrukciu degradačne a je hlavnou príčinou korodovania oceľovej výstuže. Vplyvom mrazu v zimnom období môže súčasne prichádzať k postupnému oddeľovaniu betónových častí až po oceľovú výstuž.
Voda a vlhkosť majú nepriaznivý vplyv aj na vrchnú časť balkóna s inštalovanou keramickou dlažbou. Ak sa voda alebo vlhkosť dostanú do podkladových vrstiev prostredníctvom drobných trhlín, ktoré vznikli, napríklad v škárach, pri pôsobení mínusových teplôt v zimnom období to bude mať za následok oddeľovanie keramickej dlažby od podkladu.
Na kvalitu železobetónovej konštrukcie balkóna nepriaznivo pôsobia aj fyzikálne a mechanické vplyvy. Balkón je počas svojej životnosti vystavený rôznym deformáciám (tepelná, dynamická, zmrašťovanie atď.). Tie pôsobia nielen na samotnú konštrukciu, ale aj na ďalšie materiály, ktoré sú súčasťou systémovej skladby, akými sú, napr. potery, dlažba a pod. Niektoré deformácie sa prejavia okamžite, iné sa objavia až postupom času. Z vyššie uvedených dôvodov je preto nevyhnutné zhotovovať na balkónoch a terasách konštrukčné škáry, kontrolné (zmrašťovacie) škáry a medziľahlé dilatačné (deliace) škáry.
Typickou chybou pri realizácii balkónov v pôvodnej výstavbe panelových domoch bola aplikácia hydroizolácie v podobe bitúmenovej lepenky medzi poter a železobetónovú konštrukciu a nedostatočne zvládnutý detail medzi horizontálnou časťou balkóna fasády. Dnes odborníci odporúčajú lepiť dlažbu priamo na hydroizolačnú vrstvu. Ide o zásadný rozdiel v porovnaní s pôvodnými zastaranými riešeniami. Tento spôsob však zaručuje priamu ochranu cementového poteru, zamedzenie tvorby výkvetov na škárach, poréznych dlažbách a ochranu pred poškodeniami vplyvom zmrazovacích cyklov.